O nás v médiach - Kultúrne Združenie Rómov Slovenska

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

O nás v médiach

 

Ľudia z rodu Rómov po prvý raz v dvoch mestách
Tlačová správa, 12.8.2013

Prvá rómska porevolučná divadelná skupina z Českej republiky Ara Art, jedna z najvýznamnejších rumunských kapiel Zurralia Orchestra, či víťaz maďarskej hudobnej súťaže MegaSzstar zo Slovenska Andreas Csonka – to je len niekoľko lákadiel XII. ročníka kultúrno-spoločenského nadregionálneho a multižánrového podujatia Ľudia z rodu Rómov. Jeho prechodným domovom sa od 15. do 17. augusta 2013 stane Zvolen a Banská Bystrica. Účinkujúcimi sú Rómovia, ale aj Nerómovia z Českej republiky, Rumunska, Maďarska i Slovenska.

 Organizátori podujatia poskladali program do zaujímavej mozaiky divadelného, výtvarného, hudobného, tanečného, ale aj ďalších foriem umenia. Cieľom festivalu pod záštitou splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka a predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimíra Maňku je spájanie dvoch kultúr – rómskej a nerómskej, predstaviť a dať priestor predovšetkým mladým rómskym umelcom a zároveň ukázať, že kooperácia a spolunažívanie dvoch komunít je nielen možné, ale prináša aj obojstranne osožné a obohacujúce ovocie.

 Hneď v prvý deň sa na Zvolenskom zámku uskutoční vernisáž výstavy fotografií, videoartov a výtvarnej inštalácie Nie je čoho sa...smiať, výstavy s mimoriadne silným emočným nábojom a zároveň prekvapením pre jej návštevníkov. ,,Výstava sa venuje životu. Pripomína to, čo sme zabudli, upozorňuje na to, o čom nevieme a snáď privedie k zamysleniu nad životom a časom smrti," poodhalila tajomstvo výstavy jej kurátorka Viera Duždová z Českej republiky.
 Zvolenský zámok bude aj dejiskom módnej prehliadky, ktorá je výsledkom tvorivej polupráce banskobystrickej neziskovej organizácie Animus Apertus vytvárajúcej pracovné príležitosti pre rómske ženy vychované v detských domovoch, s výtvarníčkami – návrhárkami z VŠVU v Bratislave.  Podujatie moderujú český herec David Tišer a slovenský moderátor Ján Gordulič. Svojej úlohy sa zhostí bez nároku na honorár.
 Zlatým klincom prvého dňa programu je nesporne predstavenie prvej rómskej porevolučnej divadelnej skupiny Ara Art z Českej republiky. Hra Guli daj, čo znamená v preklade z rómskeho do slovenského jazyka Sladká mama je autorskou hrou, obdobou Poludnice zo zbierky Kytice Karla Jaromíra Erbena, avšak je inšpirovaná najmä samotným životom, súčasnosťou a protirómskymi  pogromami v Čechách. ,,Legendu sme preniesli do súčasnosti, do nášho storočia. Snažili sme sa tak reagovať na to, aké sú spoločenské nálady a udalosti tak v Čechách ako aj na Slovensku. Svoje predstavenie adresujeme rómskemu i nerómskemu publiku," povedal režisér divadelného súboru Ara Art David Tišer, herec, ktorý si mal príležitosť zahrať aj na doskách českého Národného divadla a bol nominovaný na Cenu Alfréda Radoka.

 16. a 17. augusta sa už podujatie presúva do Banskej Bystrice. Námestie SNP najprv v piatok ožije tanečným workshopom, nasledovať bude Živá knižnica s 10 ,,knihami" – ženami a mužmi, rozprávajúcimi svoje životné osudy, diskutujúcimi so svojimi "čitateľmi" o rodovej problematike a postavení, ktoré ich spoločensky znevýhodňuje kvôli tomu, že patria k Rómom, alebo majú inú sexuálnu orientáciu.
 Večer bude plný žánrovo pestrej, tradičnej i modernej  hudby. Vystúpia Sendreiovci &Kokavakere Lavutára a hosť Anička Oláhová, Tomáš Oláh, Ján Čonka, Drahoslav Bango a jeho hostia, Kmeťoband, Le Čhávendar a hosť Pavlína Matiová (ČR). ,,Ako režisérka mám vždy najväčší rešpekt zo záverečného koncertu v Ministry. No a osobne sa veľmi teším na Sendreiovcov, Aničku
Oláhovú a Pavlínu Matiovú," uviedla režisérka podujatia Ľudia z rodu Rómov Viera Dubačová. Ako už vyplýva z jej slov, sobotný program je koncetrovaný do moderovaného galakoncertu. V Ministry of Fun sa predstavia Zurralia Orchestra z Rumunska, Stefano z Maďarska, Andreas Csonka (SR) - víťaz Megasztár,  kapela Le Čhávendar, hosť Pavlína Matiová (ČR), slovenská kapela Quatro Band a speváčka Ciwanna.

Doplňujúce informácie

Multižánrový projekt podujatia má 12-ročnú históriu a jeho základnou filozofiou je zbližovanie dvoch kultúr. Tento rok organizátori podujatia rozšírili jeho trvanie z dvoch na tri dni a jeho dejisko preniesli z Banskej Bystrice aj do susedného Zvolena. Symbolom tohtoročného festivalu je bocianie hniezdo ako perspektíva mladej generácie, nových talentov, čomu zodpovedá aj snaha odprezentovať primárne čo najviac mladých rómskych talentov z rôznych foriem umenia.

Organizátorom a spoluorganizátormi podujatia sú Kultúrne Združenie Rómov Slovenska (občianske združenie) v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, Mestom Zvolen, Quo Vadis, o.z., Komunitným centrom Spolu Detva, Alianciou rómskych organizácii a Animus Apertus n. o.  
Podujatie sa organizuje vďaka finančnej podpore Úradu vlády SR, programu Kultúra národnostných menšín 2013, Mesta Banská Bystrica, Mesta Zvolen a Banskobystrického samosprávneho kraja. Podrobnosti programu nájdete na plagáte podujatia.


Spracovala:

PhDr. Eva Koperová
PR manažérka podujatia
0908 363 273
ekoperova@gmail.com

OK Fors, s.r.o.
Námestie slobody 4
974 01 Banská Bystrica

 
 

V Banskej Bystrici si pripomenuli Medzinárodný deň Rómov

Banská Bystrica 13. mája (TASR) - Ukážkami z bohatého rómskeho kultúrneho dedičstva si dnes v banskobystrickom Dome kultúry pripomenuli Medzinárodný deň Rómov.meste pod Urpínom sa pred asi 600 divákmi prezentovali viaceré hudobné, tanečné a spevácke formácie z Banskobystrického regiónu. Program obohatili aj hostia - účinkujúci zo Strednej umeleckej školy z Košíc, bratislavský Kmeťoband a súbor Terne čháve - Dospelí ľudia - z Českej republiky. Medzi bezmála 90 účinkujúcimi boli tiež deti z detského folklórneho súboru z Ponickej Lešti a muzikanti ľudovej hudby z Kokavy nad Rimavicou.

"Našim zámerom bolo ukázať a priblížiť širokej, nielen rómskej verejnosti našu bohatú kultúru a tradície Rómov. Návštevníci si v priestoroch banskobystrického Domu kultúry mohli pozrieť aj výstavu fotografií zobrazujúcich rôznosť pohľadov na život Rómov. Jedným z prispievateľov vystavených prác bol aj Ústav romologických štúdií v Nitre," uviedla pre TASR Helena Jonášová z Kultúrneho združenia Rómov na Slovensku. Piaty ročník kultúrno-spoločenského podujatia, ktoré pripravilo Kultúrne združenie Rómov Slovenska v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom, mal sklz kvôli finančným problémom.

Medzinárodným dňom Rómov si nielen rómski spoluobčania pripomínajú stretnutie Rómov z celého sveta, ktorí sa od 8. do 12. apríla 1971 zišli na I. kongrese v Orpingtone pri Londýne, kde založili prvú medzinárodnú rómsku organizáciu Internacional Romani Union (IRU). Odmietli na ňom označenie "cigán" a medzinárodné organizácie požiadali o rešpektovanie etnického názvu Róm. Prihlásili sa k Indii ako ku krajine svojho pôvodu a prijali rómsku vlajku a hymnu. Za medzinárodný deň Rómov na ňom vyhlásili 8. apríl, neskôr ho ako pamätný deň uznali aj účastníci IV. kongresu IRU, ktorý sa konal v roku 1998 vo Varšave.Zdroj:
http://www.sme.sk/c/2715640

 
 

Banská Bystrica: Akcia Ľudia z rodu Rómov vyvrcholila galaprogramom

Banská Bystrica 12. apríla (TASR) V estrádnej sále Európskeho kultúrneho centra v Banskej Bystrici predviedli dnes popoludní svoje umenie predstavitelia rómskej kultúry Divadlo ROMATHAN a hudobné skupiny Kokavakere Lavutára a Cigánski Diabli. Tento galaprogram bol vyvrcholením dvojdňového programu Ľudia z rodu Rómov, ktorého 7. ročník sa pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov uskutočnil v meste pod Urpínom.

S veľkým záujmom sa stretli u obyvateľov mesta aj piatkové expozície v centre mesta na Námestí SNP, kde Rómovia, ale aj rómske deti z Horehronia vo výstavných stánkoch predviedli svoju záujmovú, remeselnú a úžitkovú výtvarnú tvorbu.

Tradičné podujatie organizuje každoročne Kultúrne združenie Rómov Slovenska v spolupráci s Alianciou rómskych organizácii za finančnej podpory Ministerstva kultúry SR a mesta Banská Bystrica.


Zdroj: divadlo.sme.sk

 
 

ĽUDIA Z RODU RÓMOV – IX. ročník
@ Kultúrne a iné akcie     Apr 09 2010, 08:30 (UTC+0)

KULTÚRNE ZDRUŽENIE RÓMOV SLOVENSKA v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, Alianciou rómskych organizácií, Divadlom Ivana Palúcha, Iuventou, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety – Ústavom rómskych európskych štúdií a Súkromnou základnou školou Fantázia pozýva na IX. ROČNÍK KULTÚRNO-SPOLOČENSKÉHO PODUJATIA PRI PRÍLEŽITOSTI MEDZINÁRODNÉHO DŇA RÓMOV „ĽUDIA Z RODU RÓMOV“, ktoré sa uskutoční v dňoch 16. – 17. apríla 2010 v Banskej Bystrici.
Námestie Banskej Bystrice ožije prezentáciou umeleckej činnosti a remeselnej tvorby, ktorú budú prezentovať mimovládne organizácie, základné a stredné školy, centrá voľného času a iné formálne a neformálne zoskupenia pôsobiace v Banskobystrickom regióne v stánkoch od 11.00 hod.

Návštevníci podujatia si budú môcť zalistovať a oboznámiť sa s rôznymi, často neľahkými, ľudskými príbehmi v Živej knižnici. Rovnako bude prebiehať maľovanie na tvár, či prechádzka na voze ťahanom koníkom.

V priestoroch Vysokej školy zdravotníctva a sociálnych vecí Sv. Alžbety - Ústavom rómskych európskych štúdií na Bakossovej ulici sa od 10.00 hod. uskutoční panelový diskusný workshop na tému „identita Rómov“ v rámci programu Dekády inklúzie Rómov 2005 – 2015.

Hudobno-tanečné popoludnie so začiatkom o 15:30 hod. otvorí populárny Sendrei Band a Kokavake Lavutára. Predstaví sa aj tanečný súbor MERCI z Českej republiky, spevácka formácia Rebelko&R3torik a DJ Haloo, tanečné skupiny súkromných centier voľného času Quo Vadis a Krajskej asociácie rómskych iniciatív. Prvý deň podujatia ukončia hostia Tina a Rytmus.

Galaprogram so začiatkom o 14.00 hod. bude prebiehať v estrádnej sále ECC s.r.o. (bývalý Dom kultúry SKC) v Banskej Bystrici. Divákov čaká bohatý program tradičnej slovenskej, balkánskej a maďarskej rómskej hudby v podaní Sendrei Band, Kokavake Lavutára, Duo Farsa, českého tanečného súboru MERCI. Skupina LANGA zo Slovinska sa predstaví so svojou hudobnou show Prekmurských Rómov z Balkánu a kultúru beášskych Rómov odprezentuje Fláre Beás s Devecséri Fláre Tinik z Maďarska.

Deviaty ročník podujatia sa realizuje pod záštitou primátora Mesta Banská Bystrica, vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR a mesta Banská Bystrica.

Zdroj:
http://www.romane-hangi.sk/podujatia

 
 

Festival Ľudia z rodu Rómov prinesie tanec, divadlo i veštenie
TASR, 16. augusta 2012 16:25

Kultúrne Združenie Rómov Slovenska sľubuje program plný rôznorodých umeleckých foriem a žánrov.


K rómskej kultúre neodmysliteľne patrí aj tanec. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava/Banská Bystrica 16. augusta (TASR) - V Banskej Bystrici sa uskutoční v piatok a sobotu (17. a 18.8.) 11. ročník kultúrneho podujatia Ľudia z rodu Rómov. Odprezentuje históriu, tradície i súčasnosť rómskeho etnika.

Kultúrne Združenie Rómov Slovenska, ktoré podujatie organizuje, sľubuje program plný rôznorodých umeleckých foriem a žánrov. Program festivalu sa začína v piatok o 11. h tanečnými workshopmi na Námestí SNP. "Prebiehať bude paralelne na viacerých miestach a predstaví aj históriu a rómske tradície, bude sa tu aj veštiť," priblížila spoluorganizátorka podujatia Andrea Bučková.

V rámci piatkového programu príde na rad aj zrejme najväčšie lákadlo tohtoročného festivalu – predstavenie českého divadla ARA ART. "Vo svojej inscenácii Guli daj sa venuje najpálčivejším témam, ktoré sa týkajú rómskeho etnika, holokaustu i súčasných antirómskych nálad v českej i slovenskej spoločnosti," uviedla Bučková s tým, že jedinečnosť predstavenia znásobuje aj fakt, že štandardné divadelné predstavenie je doplnené videoprojekciou.

Piatkový program zakončí koncert v Dome slovenského misijného hnutia na Skuteckého ulici, kde sa predstavia od 18. h amatérske a profesionálne formácie zo Slovenska, Česka a Maďarska. "Na pódiu tu vystúpia súbory, ktoré sa venujú tradičnému žánru rómskej hudby, ale aj tie, ktoré idú modernou vlnou." Umelecky rôznorodý bude podľa slov Bučkovej aj sobotňajší štvorhodinový galaprogram, ktorý sa v priestoroch Clubu Ministry of Fun začína o 14. h.

Jedenásty ročník kultúrneho podujatia Ľudia z rodu Rómov organizuje Kultúrne Združenie Rómov Slovenska v spolupráci s mestom Banská Bystrica, Alianciou rómskych organizácií a neziskovou organizáciou Záhrada – Centrum nezávislej kultúry. Podujatie finančne podporil Úrad vlády SR a mesto Banská Bystrica. Záštitu nad tohtoročným podujatím prevzal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka.


 
 

ĽUDIA Z RODU RÓMOV – IX. ročník
@ Kultúrne a iné akcie     Apr 09 2010, 08:30 (UTC+0)

KULTÚRNE ZDRUŽENIE RÓMOV SLOVENSKA v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, Alianciou rómskych organizácií, Divadlom Ivana Palúcha, Iuventou, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety – Ústavom rómskych európskych štúdií a Súkromnou základnou školou Fantázia pozýva na IX. ROČNÍK KULTÚRNO-SPOLOČENSKÉHO PODUJATIA PRI PRÍLEŽITOSTI MEDZINÁRODNÉHO DŇA RÓMOV „ĽUDIA Z RODU RÓMOV“, ktoré sa uskutoční v dňoch 16. – 17. apríla 2010 v Banskej Bystrici.
Námestie Banskej Bystrice ožije prezentáciou umeleckej činnosti a remeselnej tvorby, ktorú budú prezentovať mimovládne organizácie, základné a stredné školy, centrá voľného času a iné formálne a neformálne zoskupenia pôsobiace v Banskobystrickom regióne v stánkoch od 11.00 hod.

Návštevníci podujatia si budú môcť zalistovať a oboznámiť sa s rôznymi, často neľahkými, ľudskými príbehmi v Živej knižnici. Rovnako bude prebiehať maľovanie na tvár, či prechádzka na voze ťahanom koníkom.

V priestoroch Vysokej školy zdravotníctva a sociálnych vecí Sv. Alžbety - Ústavom rómskych európskych štúdií na Bakossovej ulici sa od 10.00 hod. uskutoční panelový diskusný workshop na tému „identita Rómov“ v rámci programu Dekády inklúzie Rómov 2005 – 2015.

Hudobno-tanečné popoludnie so začiatkom o 15:30 hod. otvorí populárny Sendrei Band a Kokavake Lavutára. Predstaví sa aj tanečný súbor MERCI z Českej republiky, spevácka formácia Rebelko&R3torik a DJ Haloo, tanečné skupiny súkromných centier voľného času Quo Vadis a Krajskej asociácie rómskych iniciatív. Prvý deň podujatia ukončia hostia Tina a Rytmus.

Galaprogram so začiatkom o 14.00 hod. bude prebiehať v estrádnej sále ECC s.r.o. (bývalý Dom kultúry SKC) v Banskej Bystrici. Divákov čaká bohatý program tradičnej slovenskej, balkánskej a maďarskej rómskej hudby v podaní Sendrei Band, Kokavake Lavutára, Duo Farsa, českého tanečného súboru MERCI. Skupina LANGA zo Slovinska sa predstaví so svojou hudobnou show Prekmurských Rómov z Balkánu a kultúru beášskych Rómov odprezentuje Fláre Beás s Devecséri Fláre Tinik z Maďarska.

Deviaty ročník podujatia sa realizuje pod záštitou primátora Mesta Banská Bystrica, vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR a mesta Banská Bystrica.

Kontakt pre ďalšie informácie:

Mgr. Andrea Bučková
Kultúrne Združenie Rómov Slovenska, Banská Bystrica
kzrsr@stonline.sk, andrea.buckova@gmail.com
048/381 00 22
0905 740 849

Zdroj:
http:www.romane-hangi.sk

 
 

Kultúra: V GALAPROGRAME 5. ROČNÍKA ĽUDIA Z RODU RÓMOV VYSTÚPILO 80 RÓMSKYCH ÚČINKUJÚCICH
Publikované: Pondelok, 02.05. 2005 - 23:35:20 Od: maynax


MEDZINÁRODNÝ DEŇ RÓMOV: BANSKÁ BYSTRICA 22. – 23. 4. 2005

Banská Bystrica 22. – 23. apríla (TASR) – Priblížiť širokej verejnosti tradície a bohatú rómsku kultúru bolo zámerom už 5. ročníka podujatia Ľudia z rodu Rómov, ktorý pripravilo Kultúrne združenie Rómov Slovenska z Banskej Bystrice v spolupráci s banskobystrickým Stredoslovenským osvetovým strediskom k Medzinárodnému dňu Rómov. Podujatie sa začalo 22. apríla na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

„Našim zámerom je obrúsiť hrany, ktoré sú ešte stále v spolužití medzi našou minoritou Rómov a ostatnou spoločnosťou. Chceme ukázať, že Rómovia nie sú len zlí a že nič okrem hudby, tanca a spevu nepoznajú. Boli a sú medzi nimi aj šikovní majstri z najrozličnejších odborov,“ uviedla pre TASR Helena Jonášová z Kultúrneho združenia Rómov Slovenska.
V piatok 22. apríla prezentovali svoju zručnosť a majstrovstvo drevorezbári Marián Harvan z Heľpy a Ján Bartoš z Detvy, ktorý vystavoval svoju rómsku kapelu i koč vezúci muzikantov. Pozornosť ľudí pútali kováči z Kokavy nad Rimavicou, výtvarné diela – obrazy Ľubomíra Tökölyho z Kremnice i starodávne rómske tkaničky, ktoré uplietli starou – doštičkovou – technikou deti z Dielne ľudových remesiel banskobystrického Stredoslovenského osvetového strediska. Zaujali aj výrobky zo skla, papiera, korálok a ďalších materiálov, zhotovené deťmi z banskobystrickej nadácie Nádej deťom.„Pohrávam sa s myšlienkou zriadiť v Banskej Bystrici etnoobchod s výrobkami od rómskych remeselníkov, podobný aký funguje v Prahe,“ dodala H. Jonášová.

V sobotu 23. apríla pokračovalo podujatie galaprogramom v Dome kultúry SKC Banská Bystrica. Atraktívnou živou pozvánkou na galakoncert bol sprievod účinkujúcich centrom mesta a koč ťahaný koňmi. Na koncerte vystúpilo dovedna viac ako 80 účinkujúcich – detské rómske súbory, hudobné, spevácke a tanečné skupiny dospelých z Čierneho Balogu, Kokavy nad Rimavicou, Poník, Poltára a ďalších miest a dedín Banskobystrického kraja. Najväčší úspech pred preplneným hľadiskom zaznamenali známi Sendrejovci z Kokavy nad Rimavicou a hostia z Čiech – hudobná skupina Bengas (Čerti), ktorých prezývajú ich priaznivci českými Gipsy Kings.

„Bola to naša premiéra pre Rómov na Slovensku. Vystupovali sme u vás zatiaľ iba v rámci koncertu Hany Hegerovej v Slovenskom národnom divadle. Kapelu tvorí sedem hudobníkov – štyria hrajú na akustických gitarách, ostatní na base, bicích a na perkusiách. Všetci, samozrejme, spievame. Repertoár sme zostavili z rómskych melódií zo všetkých končín sveta,“ povedal hovorca Bengas Migel Horváth. Poznamenal, že najslávnejšia rómska kapela na svete – španielski Gipsy Kings sú ich idolmi. Vlani hrali ako predkapela na ich koncerte v Prahe. V septembri sa chystajú s nimi na turné po Čechách, Maďarsku, Balkáne a ázijských krajinách.

Zdroj: Romano nevo
ľil

 
 

V Banskej Bystrici si pripomenuli Medzinárodný deň Rómov
@Romano nevo ľil 639-655 29.03.2004

V BANSKEJ BYSTRICI SI PRIPOMENULI MEDZINÁRODNÝ DEŇ RÓMOV

IVANA CICKOVÁ
BANSKÁ BYSTRICA


Sála Domu kultúry v Banskej Bystrici sa v to sobotné popoludnie zapĺňala Rómami z celého regiónu. Tlmené svetlá, slávnostná atmosféra. Sála stíchla, keď na scénu vstúpili členovia nášho profesionálneho rómskeho divadla - Divadla ROMATHAN z Košíc. Slová rómskej hymny - Gelem, gelem - zneli čoraz mohutnejšie a diváci mĺkvo vstávali, aby vzdali úctu našej vlajke a hymne. Napokon sa mnohí pridali k Romathanu a hrdo spievali spolu s nimi.
Mgr. Helena Jonášová - v mene Kultúrneho združenia Rómov Slovenska - a viceprimátor Ing. Mika v mene mesta Banská Bystrica - privítali hostí, medzi nimi zástupkyňu Mestského úradu Máriu Filipovú, pracovníkov Stredoslovenského osvetového strediska M. Palúchovú a pána Vaškoviča, priateľov zo zahraničia Reného Monzu a pána Robertsona.

A potom už patrilo javisko účinkujúcim - deťom z Klubu Latino-Roma, ktorý pracuje pri združení organizátora podujatia, súboru BACHTALE JILE / ŠŤASTNÉ SRDCIA zo Žarnovice,KHELIBEN ANDRO JILO / TANEC V SRDCI z Čierneho Balogu, speváckej skupine Vlada Sendreja z OZ LAČHO DROM z Kokavy nad Rimavicou a samozrejme, domácemu súboruTERNIPEN pod vedením Mariána Bučka a jeho dcéry Eriky. Prehliadka rytmov, melódií, hlasov, farieb kostýmov - prezentácia talentov.

Pre Romano nevo ľil sme oslovili predsedu Parlamentu Rómov SR Mgr. Ladislava Fízika a zástupkyňu organizátora podujatia Mgr. Andreu Bučkovú.

RNĽ: Ako vnímate sviatok "Dňa Rómov"?
Mgr. L. Fízik: "Deň Rómov" na Slovensku by mal byť vyhlásený za "deň hladu". Hovorím to veľmi vážne, pretože Rómovia na celom Slovensku skutočne hladujú. Tento sviatok Rómov na celom svete by sme si u nás mali pripomenúť nielen prezentáciou našej kultúry, ale aj upozornením verejnosti na to, že Rómovia na Slovensku trpia. Hovorím to s veľkým smútkom, ale aj veľmi vážne.
RNĽ: Myslíte si, že po vstupe Slovenska do EÚ sa budú mať Rómovia u nás lepšie?
Mgr. L. Fízik:
Vstup Slovenska do Európskej únie a vôbec celkové rozšírenie Európy nie je pre nás, Rómov, problémom. Rómovia sú predsa "deťmi Európy" už stáročia. Už dnes žije v 25 štátoch Európy 8 miliónov Rómov. Po vstupe balkánskych štátov do EÚ bude žiť na celom európskom kontinente viac ako 14 miliónov Rómov. Sme veľký národ. A budeme od Európy aj niečo očakávať a chcieť. Rómovia v Európe sa budú spájať - budú čoraz silnejší aj politicky - a európski politici sa budú musieť veľmi vážne zamyslieť, čo s týmto národom "robiť". Budú musieť riešiť otázku, či budú chcieť Rómov usadiť a teda zároveň vytvoriť štandardné podmienky pre integráciu Rómov, alebo to budú musieť riešiť ináč. Ale to je ďaleká budúcnosť...

celý článok...

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky